Kuo svarbus diafragminis kvėpavimas sporte? 5 dalis

Tiems, kurie sportuoja arba nori geriau jaustis, gražiau atrodyti, reikėtų išmokti teisingai kvėpuoti.

Skiriami du pagrindiniai kvėpavimo tipai: diafragminis ir krūtininis arba viršutinis ir apatinis.

Diafragminio arba pilvo kvėpavimo metu dirba stipri raumenų pertvara diafragma, kuri suspaudžiama, kai yra įkvepiamas oras ir suglemba, kai iškvepiamas. Žmogui iškvepiant, diafragmos jėga stumia orą iš plaučių. Pagrindinis ir svarbiausias diafragminio kvėpavimo privalumas yra tas, kad jis geriau nei įprastas aprūpina organizmą deguonimi, nes išnaudojamas visas plaučių tūris.

Kai kvėpuojama krūtine, naudojamos tik viršutinės plaučių skiltys. Ypač, kai įkvepiant oro pakyla ir nusileidžia raktikauliai. Toks kvėpavimas, kai išnaudojama tik 20 procentų plaučių tūrio, būdingas vyresnio amžiaus žmonėms.

Kvėpavimas diafragma ne tik palaiko sveikatą, bet ir gražią figūrą, net gali padėti numesti svorio ir sutvirtinti pilvo raumenis.

Taisyklingo kvėpavimo privalumai:

✔️ padeda lengviau susikoncentruoti;
✔️ šalina toksinus;
✔️ stiprina imuninę sistemą;
✔️ pagerina žarnyno funkciją;
✔️ mažina stresą, įtampą ir nerimą;
✔️ sužadina ramybės ir atsipalaidavimo pojūčius;
✔️ gali sumažinti kraujo spaudimą;
✔️ gerina medžiagų apykaitą ir virškinimą.

Išmokti kvėpuojant naudoti diafragmą yra sudėtinga, bet įmanoma. Svarbiausia turėti kantrybės ir noro.

Diafragmos savimasažas 

Šiame video Aidas taip pat trumpai parodo kaip atliekamas diafragmos savimasažas.

Diafragma – plona plėvinė raumens plokštelė, atskirianti krūtinės ląstą nuo pilvo ertmės. Sporte ji ypatingai svarbi kvėpavimo funkcijai. Nelabai stiprus diafragmos susitraukimas ir atsipalaidavimas sukelia ramų kvėpavimą. Stipresni diafragmos ir kitų šonkaulių keliamųjų raumenų susitraukimai pagilina įkvėpimą.

Diafragma turi judėti 3D formatu, tam kad būtų taisyklingas ir kokybiškas kvėpavimas. Dėl streso, skausmo, netaisyklingos laikysenos ir kitų priežasčių, ji spazmuoja, gali “prilipti” prie priekinių šonkauli. Dėl to ją reikėtų išjudinti, išmasažuoti. Nepamirškite, jog įsitempusi diafragma – spazmas neleidžia tinkamai treniruoti pilvo preso raumenų. Norint atpalaiduoti diafragma reikėtų atlikti diafragmos savimasažą.

Grįžti