,,Pilno grūdo”, ,,Neapdorotų kviečių” – sounds familiar?

Tikriausiai ne kartą esame susidūrę su tokiomis SVEIKĄ  GYVENSENĄ! propaguojančiomis antraštėmis prekybos centruose. Dažniausiai tai būna duona, makaronai, sausainiai ir įvairūs miltiniai produktai. Ne vienas skaitė ar girdėjo per TV įvairiausias reklamas apie grūdo išorinio sluoksnio naudą mūsų sveikatai. Sutinku, skaidulos, vitaminai, antioksidantai, gliukozės koncentracijos palaikymas normos ribose – mažesnė storosios žarnos vėžio, nutukimo rizika. Galėtume tęsti šį sąrašą kasdien pridėdami po vieną teigiamą pilno grūdo poveikį mūsų ,,kūnui ir sielai“.

Mūsų gerbiamos skaidulos, kaip gi mes be Jūsų!  Būtent dėl jų mes valgome tuos grūdus ir sakome ate ,,bulkai“ su uogiene. Bet, sveikata gi svarbesnė!

Kas gi slypi po tais visais ,,sveikuoliškais“ grūdų pavadinimais? Pasaulinių organizacijų yra priimta nuostata, leidžianti dėti ,,Pilno grūdo“ antraštes produktui, jeigu jame esančių neapdorotų grūdų kiekis sudaro 51 proc visų grūdų kiekio (turiu omeny patys apdoroti grūdai bei luobelių, endospermo liekanos). The Healthgrain Forum asociacija rekomenduoja šiek tiek mažesnį skaičių: 30%. Sutinku su nuomone, kad skaidulos yra neatsiejama sveiko virškinimo trakto dalis, tačiau, žengiant į moderniąją, automatizuotą bei modifikacijų pilną pasaulį, to tikrumo mūsu kasdieninėje mityboje tampa vis mažiau. Tyrimais įrodyta, kad pilno grūdo gaminiai mažina storosios žarnos vėžio riziką, apsaugo virškinimo trakto gleivinę nuo pažeidimų. Tačiau, tai yra TIESA tik tuo atveju, jei duona ar kitas miltinis produktas buvo gaminamas naudojant tik natūralų raugą. Dauguma šiuolaikinių gamintojų, stengdamiesi supaprastinti bei pagreitinti gamybą,  naudoja jau iš anksto paruoštus miltelių tipo raugus, tokiu būdu pašalindami daugumą produkto teigiamų poveikių.

Kažkodėl susidariau nuomonę, kad žmonės tiki slaptomis skaidulų lieknėjimo galiomis. Sutinku, kad pilno grūdo gaminiai turi mažesnį glikeminį indeksą bei sulėtina insulino staigų padidėjimą mūsų kraujyje. Skaidulos yra nepasisavinamos bei gerina virškinimo procesą. Tačiau, globaliai žiūrint į nutukimo problemą, tai visa mityba yra tas faktorius, kuris lemia nutukimą. Tai nėra vieno vargšo ,,kvietinio“ nusidėjėlio kaltė.  Yra žymiai daugiau agresorių, kurie tūno prekybos centrų lentynose laukdami savo aukų: modifikuoti, iš neaiškių, kartais sunkiai įskaitomų medžiagų sudėtinių  dalių. Todėl jeigu jau norime sutvarkyti savo mitybos racioną, žvelkime plačiau į nutukimo priežasčių šalinimą mūsų gyvensenoje.

Taigi Pirmyn! Džiaukis valgydamas, vartok duoną  pilno grūdo (ar paprastą)  kartu su daržovėmis bei įvairiais baltymų šaltiniais . Karts nuo karto žiūrėk į produktų sudėtis ir tavo sveikata jau pagerės!

Koks bebūtų tas sausainis : ,,pilno grūdo“, ,,avižinis“,  ,, be glitimo“ – visgi tai yra tas pats sausainis.

Edvard Grišin

Grįžti