Nugaros skausmas

Patarimai kaip išsaugoti sveiką nugarą

Reguliarus ir tikslingas fizinis aktyvumas ir taisyklinga laikysena yra sveikos nugaros pagrindas. Sveika nugara turi įtakos gerai savijautai bei fizinei […]

Skauda juosmenį

Ar skauda juosmeninę dalį? Ar skausmas plinta į sėdmenis / kojas? Ar jaučiate sąstingį apatinėje nugaros dalyje? Dažniausių problemų konstatavimas: […]

Skausmas tarp menčių

Ar sukant galvą jaučiate skausmą tarpumenčio srityje? Ar atrodo, kad krūtininė nugaros dalis visa sustingusi? Ar kartais atrodo, jog visą […]

Nugaros raumenų skausmas

Dažniausios nugaros skausmo priežastys: Dažniausia nugaros raumenų skausmo priežastis yra netaisyklinga laikysena, todėl labai svarbu visada stengtis sėdėti tiesiai, nesikūprinti. […]

Pratimai nugaros raumenims

Nugaros sritis labai svarbi kūno dalis ir jos fizinė būklė lemia ne tik mūsų savijautą, laikyseną, bet ir tinkamą organizmo […]

Nugaros skausmas yra viena labiausiai paplitusių kasdienių šiuolaikinių žmonių sveikatos problemų. Šį skausmą gali sukelti tiek įvairios lėtinės ligos, tiek gyvenimo būdo įpročiai, tiek aktyvi, tačiau netaisyklinga fizinė veikla, tiek fizinio aktyvumo trūkumas. Kitaip sakant, įvairūs nugaros skausmai neaplenkia turbūt nė vieno žmogaus, nepriklausomai nuo jo asmeninio santykio su sportu.

Nugaros skausmai taip pat pasižymi skirtingu poveikiu žmogaus sveikatai ir savijautai. Dažnam gyventojui intensyvus nugaros skausmas smarkiai apriboja judėjimą, paveikia kasdienę elgseną ir nuotaiką. Kartais nugaros problemos netgi sukelia laikiną nedrabingumą, priverčia atsisakyti brangių laisvalaikių pomėgių. Tačiau net ir mažesnio intensyvumo skausmai sukelia nemalonių kūno pojūčių, sukelia diskomfortą ir apsunkina kasdienybę – ir net mažiausios problemos, jei nesprendžiamos, gali virsti sudėtingais sveikatos sutrikimais.

Todėl nenuostabu, jog nugaros ir ypač nugaros apatinės dalies skausmai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės kreipiasi į kineziterapeutus ir prašo jų patarimų bei paslaugų. „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda yra pasirengusi suteikti nugaros skausmo malšinimo paslaugas, pagrįstas modernios medicinos mokslo įžvalgomis ir ilgamete patirtimi dirbant su geriausiais Lietuvos atletais.

NUGAROS SKAUSMAS: DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS IR PAGRINDINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI

Žmogaus nugarą sudaro sudėtinga raumenų, raiščių, sausgyslių, diskų ir kaulų struktūra, ji padeda palaikyti kūną ir leidžia mums judėti. Stuburo segmentų jungtis švelnina kremzlės, vadinamos diskais. Nugaros skausmą gali sukelti tiek kiekvieno iš šių komponentų, tiek tam tikrų jų tarpusavio sąsajų sutrikimai ar sužalojimai. Atkreiptinas dėmesys, jog nugaros dalies skausmą kur kas dažniau patiria moterys nei vyrai; dabartiniai mokslo tyrimai tokią tendenciją aiškina hormoniniais veiksniais. Galiausiai, nugaros skausmas gali būti streso, nerimo ar nuotaikos sutrikimų pasekmė.

Kitaip sakant, Jūsų juntamas nugaros skausmo priežastys gali būti pačios įvairiausios. „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda atliks nuodugnų ir mediciniškai pagrįstą Jūsų kūno ištyrimą, leisiantį tiksliai įvardinti, kokios priežastys ir kokie veiksniai paaiškina Jus kamuojantį nugaros skausmą.

Nugaros skausmo atsiradimui turi įtaką šios priežastys:

Traumos:

 • Raumenų arba raiščių patempimas. Jis gali įvykti staiga (pvz., keliant sunkų daiktą ar staigaus sukamojo judesio metu) arba atliekant pasikartojančius netaisyklingus judesius (pvz., darbe). Nugaros skausmas – dažnas tokių patempimų padarinys.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: intensyvus darbas ar sportinė veikla neturint tinkamo fizinio pasiruošimo.

 • Trauma, kurios metu lūžta arba pasislenka slankstelis. Dėl skausmo, atsiradusio po autoįvykio ar bet kurios kitos traumos, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: stiprus išorinis poveikis (smūgis, griuvimas ir pan.).

Gyvenimo būdas ir fizinis aktyvumas:

 • Per mažas fizinio aktyvumo lygis. Pasirinkus nejudrų gyvenimo būdą, prarandamos tokios fizinės ypatybės kaip raumenų jėga, ištvermė, lankstumas. Dėl gravitacijos kinta laikysena, vieni raumenys įsitempia, o kiti – priešingai – silpsta. Atsiranda sąstingio jausmas, kuris vėliau išsivysto į skausmą. Dėl skausmo gali atsirasti judesio baimė, kuri dar labiau skatina nejudrumą. Kitaip sakant, nugaros skausmas šiuo atveju tampa tolesnio nugaros skausmo priežastimi ir asmeniui būtina sistemiška pagalba.

  Pagrindiniai rizikos veiksniai: sėdimas darbas (sėdint 6 ir daugiau valandų), pasyvus poilsis, ilgas gulėjimas.

 • Stresas. Dėl nuolatinės psichoemocinės įtampos žmogus linkęs įsitempti. Kai raumenys įsitempę per ilgai, prastėja jų kraujotaka, formuojasi trigeriniai taškai – skausmingos zonos, kurios gali būti panašios netgi į stuburo disko išvaržos skausmą.

  Pagrindiniai rizikos veiksniai: įvairūs emociniai dirgikliai, neadekvatus darbo / poilsio balansas, nesubalansuotas mitybos ir fizinio aktyvumo režimas ir įvairūs kiti veiksniai.

Lėtinės ligos ir kiti sutrikimai:
 • Stuburo disko išvarža

Šiuo atveju želė konsistencijos stuburo diskas prasiskverbia pro stiprų išorinį sluoksnį ir dirgina šalia esančią nervo šaknelę. Dėl nuolatinio nervo šaknelės dirginimo išsivysto uždegimas, patinimas, dėl to atsiranda skausmas, kuris gali plisti ir į galūnę, pagal spaudžiamo nervo eigą.

Pagrindiniai rizikos veiksniai:
 • Degeneracinės stuburo problemos

Gimus tarpslanksteliniuose diskuose gausu vandens. Su amžiumi skysčio mažėja, kartu prastėjant atraminei funkcijai, diskai nebegali atlaikyti spaudimo jėgos. Tai gali paspartinti stuburo išvaržos arba stenozės susiformavimą.

Pagrindiniai rizikos veiksniai:
 • Kryžmeninio klubo sąnario disfunkcija

Šis sąnarys jungia apatinę stuburo dalį su dubeniu. Tai stiprus, mažų amplitudžių sąnarys, kurio pirminė funkcija – sugerti įtampą ir smūgio jėgą tarp apatinės ir viršutinės kūno dalies.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: hipermobilumas arba hipomobilumas, kurie yra įgimti. Taip pat gali būti per didelis mobilumo treniravimas arba visiškas mobilumo, raumenų tempimo pratimų ignoravimas.

 • Kitos stuburo ligos

Tai spondilolistezė, osteoratritas, stuburo slankstelių deformacija ir kitos ligos, kurių metu siaurėja stuburo smegenų kanalas, dėvisi tarpslanksteliniai sąnariai, diskai, dirginamos nervų šaknelės. Šių ligų sąlygotas nugaros skausmas gali skirtis savo intensyvumu ir simptomais.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: amžius, gyvenimo būdas (per ilgas sėdėjimas, nepakankamas raumenų treniravimas).

NUGAROS SKAUSMAS: REABILITACIJOS PRIEMONĖS IR PROGRAMOS

Kadangi pastovus ar intensyvus nugaros skausmas gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių, norint jį efektyviai numalšinti taip pat tikslinga derinti įvairias reabilitacijos priemones ir programas.

Nugaros skausmo reabilitacijoje taikomos šios priemonės:
 • Aktyvi kineziterapija – įvairūs tikslingi korekciniai pratimai – stiprina raumenis, formuoja taisyklingą laikyseną, grįžtama prie pilnos amplitudės judesių.
 • Pasyvi kineziterapija – pratina prie neskausmingų amplitudžių, padeda formuotis sąnario skysčiui.
 • Fizioterapija – elektromagnetinė stimuliacija mažina skausmą ir gerina aplinkinių audinių kraujotaką.
 • Masažas – padeda atsipalaiduoti įtemptiems audiniams, padeda atsigauti po treniruotės.
 • Kinezioteipavimas – elastinės juostos klijavimas ant odos, formuojant smulkias odos raukšles, padedančias atsipalaiduoti jungiamajam audiniui. Stimuliuojama centrinė nervų sistema per prisilietimą ir tempimą (nes juostos galai artėja vienas prie kito), tokiu būdu organizmas pats spartina gijimo procesus.

Svarbu pabrėžti, jog moksliniai tyrimai įrodė, kad taisyklingai suteikiamos reabilitacinės priemonės, pvz., profesionalių kineziterapeutų atliekamos procedūros, daugumai asmenų panaikina poreikį kartu vartoti vaistus nuo nugaros skausmo ar užsisakyti kitas papildomas medicinines paslaugas ar tyrimus. Kitaip sakant, kineziterapija grįsta reabilitacija nėra tik „vienas iš būdų“ kovoti su nugaros skausmu – tai yra pirmasis žingsnis į sveikatą ir gerą savijautą, jei Jus kamuoja nugaros skausmas [1].

Laiku pradėjus gydymą arba profilaktiką galima išvengti tokių ligų kaip radikulitas, osteochondrozė, nugaros disko išvaržos, tarpslankstelinių diskų pažeidimai ir išvaržos, stuburo nervų ir nervų šaknelių pažeidimai, skoliozė, nugaros smegenų pažeidimai, liumbalinė stenozė, lordozė, spondilolistezė, radikulopatija, spinalinė stenozė, arklio uodegos sindromas, kryžmeninio klubo sąnario disfunkcija bei apsisaugoti nuo stuburo bei laikysenos sutrikimų.

„ALFA STEPS“ PROGRAMA NUGAROS SKAUSMUI MALŠINTI

Atsižvelgdami į modernios medicinos tyrimus, „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda taiko visas aukščiau išvardintas reabilitacijos priemones Jūsų nugaros skausmui malšinti. Siekiant nustatyti individualiems Jūsų poreikiams ir unikaliai Jūsų kūno situacijai subalansuotą reabilitacijos programą, pirmiausia atliekamas išsamus laikysenos, raumenų jėgos ir judesių įvertinimas. Jo pagrindu „Alfa Steps“ kineziterapeutai sudarys individualų gydymo planą. Atsižvelgiantį Jūsų gijimo progresą ir reabilitacijos metu kintančius poreikius, mes visada atnaujinsime planą, kad jis idealiai tiktų Jūsų kelionę į sveikatą ir gerą savijautą.

Jei Jus kamuoja nugaros skausmas ir domina mediciniškai pagrįstos priemonės jį malšinti – o taip pat jei turite kitų sveikatingumo klausimų, poreikių ar tikslų, kuriuos norite įgyvendinti – susisiekite!

INFORMACIJOS ŠALTINIAI:

 1. Frogner B.K.et al. 2018, Physical Therapy as the First Point of Care to Treat Low Back Pain: An Instrumental Variables Approach to Estimate Impact on Opioid Prescription, Health Care Utilization, and Costs. Prieiga per internetą: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1475-6773.12984
 2. World Health Organisation. The world health report. Prieiga per internetą: http://www.who.int/whr/2002/chapter4/en/index8.html