Peties skausmas

Peties skausmas yra dažna sveikatos problema, pasireiškianti įvairiais būdais ir dėl skirtingų priežasčių. Skausmą pečių srityje gali jausti tiek sportininkai, kurie dėl intensyvaus fizinio krūvio gali nuvarginti petį sudarančius raumenis, raiščius ar sausgysles, tiek visai nesportuojantys asmenys, kurie yra nepakankamai judrūs. Kitaip sakant, peties skausmo rizika aktuali kiekvienam, o norint šią riziką sumažinti, būtina taisyklinga, kūno poreikius ir savybes atitinkanti sveikatos priežiūra.

Laiku negydomas peties skausmas gali tapti rimtu trukdžiu gerai savijautai ir visaverčiam gyvenimui. Nuolatinis pečių skausmas – nesvarbu, aštrus ar maudžiantis – ne vien riboja mobilumą, bet ir neigiamai veikia emocinę asmens sveikatą. Todėl peties skausmas paveikia kiekvieną – nesvarbu, ar Jūsų darbas mėtyti kamuolį ar spaudyti klavišus.

„Alfa Steps“ sporto klubo profesionalių ir patyrusių kineziterapeutų komanda puikiai supranta peties skausmo keliamas problemas ir yra pasirengusi padėti kiekvienam, kurio gyvenimą gadina nuolatinis peties skausmas. Remdamiesi modernaus medicinos mokslo įžvalgomis ir savo ilgamete patirtimi, „Alfa Steps“ kineziterapeutai ištirs Jūsų juntamo peties skausmo priežastis, sudarys individualiems Jūsų poreikiams subalansuotą sporto ir reabilitacijos programą bei konsultuos Jus gijimo laikotarpiu. Kaip ištikimas Jūsų sveikatingumo partneris, mūsų sporto klubas pasirūpins, kad galėtumėte netrukdomai mėgautis savo gyvenimu.

PETIES SKAUSMAS: DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS IR PAGRINDINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI

Tai, ką įprasta vadinti pečiais, iš tiesų yra keletas sąnarių, sujungtų su sausgyslėmis, raumenimis bei raiščiais. Kai šie sąnariai veikia be sutrikimų, pečiai įgalina platų rankų judesių spektrą – nuo tobulo metimo judesio iki nugaros pasikasymo.

Peties sąnario savybes ir su jomis susijusias problemas lemia peties anatominė prigimtis. Petys yra judriausias žmogaus sąnarys, tačiau neretai vadinamas silpnąją kūno vieta. Kodėl? Peties privalumas yra tas, kad sąnario duobutėje įstatyta žasto galvutė leidžia judinti ranką į visas puses. Šios sandaros bėda ta, kad toks judrumas ne visada padeda sąnario stabilumui. Dėl šios priežasties sąnariui reikia papildomo sutvirtinimo. Dėl to peties sąnarį supa ląstelinė medžiaga, vadinama kapsule, ji jungia visą sąnarį. Raiščiai, sausgyslės bei sukamieji rankos raumenys stabilizuoja žastikaulio ir mentikaulio jungtį bei padeda atlikti įvairius judesius.

Peties sąnarių mums suteikiama judėjimo laisvė turi savo kainą. Intensyvi ar netaisyklinga fizinė veikla gali sukelti minkštųjų audinių ar kaulų struktūrų nestabilumo ar ankštumo problemas, kurios kelia pasikartojantį skausmą. Priklausomai nuo pamatinio sutrikimo pobūdžio, peties skausmas gali būti juntamas nuolat arba tik atliekant tam tikrus judesius (pvz., keliant ranką). Skirtingų sutrikimų sukeltas skausmas gali trukti ilgą laiką arba išnykti vos po kelių dienų.

Taigi, prieš pradedant mąstyti apie tinkamą peties skausmo gydymą, būtina tiksliai suprasti konkrečias jo priežastis. Pagal dažniausią peties skausmo kilmę jį galima suskirstyti į kelias kategorijas:

 • Uždegimai

Uždegimas gali pažeisti sąnario maišelį arba raiščius ir sausgysles. Sąnario maišelio skystis, skirtas mažinti trintį tarp sąnarių paviršių, o sausgyslėmis prie kaulų pritvirtinti aplink petį esantys raumenys. Dėl per didelės peties sąnario apkrovos, dažnai pasikartojančių tų pačių judesių (ypač judesių, kai rankos pakeliamos virš galvos) gali formuotis ūmus uždegimas peties sąnario struktūrose. Uždegiminės kilmės peties skausmas pasireiškia kasdienėse veiklose, pvz., šukuojantis plaukus, rengiantis. Dažniausiai pasitaikantys uždegiminės kilmės peties skausmo atvejai – sausgyslių uždegimas ir tendinitas. Tiesa, neretai bursitas ir tendinitas užklumpa kartu. Laiku negydžius ūmaus uždegimo ar artrozės, tendinitas gali tapti lėtiniu. Uždegimas dažniausiai paveikia dvigalvio raumens arba petį stabilizuojančių raumenų sausgysles (rotatorių manžetę). Uždegimo riziką taip pat didina amžius.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: netaisyklingi judesiai, amžius.

 • Sausgyslės plyšimas
Stipraus sausgyslės patempimo ar plyšimo priežastis gali būti ūmi trauma, pvz., krentant, kontaktinio sporto metu, atsiradus degeneraciniams pokyčiams dėl amžiaus ar per ilgai apkraunant sausgysles. Plyšusios sausgyslės sukeltas peties skausmas – itin ūmus ir reikalaujantis greito ir aktyvaus atsako bei ilgos reabilitacijos. Pagrindiniai rizikos veiksniai: netaisyklingi judesiai, amžius.
 • Sąnario nestabilumas

Dėl ilgos perkrovos ar staigios traumos viršutinė žastikaulio galvutės dalis gali išeiti iš sąnario duobės. Kai tai atsitinka, įvyksta peties sąnario dislokacija. Tokia dislokacija gali būti dalinė arba visiška. Jeigu peties sąnario raiščiai arba aplink esantys raumenys, sausgyslės tampa per laisvi, peties sąnario nestabilumas tampa lėtiniu, ir išnirimas kartojasi dažnai. Tai veda į greitesnį sąnario dėvėjimąsi ir artrito formavimąsi. Su sąnario nestabilumu siejamas lėtinis peties skausmas yra fiziškai bei emociškai varginantis, smarkiai apriboja žmogaus fizinį aktyvumą.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: netaisyklingi judesiai, amžius.

 • Kaklo problemos

Peties skausmas gali būti problemos kitose Jūsų kūno dalyse simptomas. Kaklo problemos yra bene dažniausias peties skausmo šaltinis. Kaklo ar viršutinės nugaros dalies įtampą dažniausiai sukelia netaisyklinga laikysena stovint ar dirbant sėdimą darbą. Tokiais atvejais skausmas išplinta ir į mentes, petį ar viršutinę rankos dalį – tai vadinamasis išplėstinis skausmas.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: netaisyklinga laikysena, sėdimas darbas.

 • Artritas

Peties sąnario artritas yra degeneracinė peties sąnario liga. Ji pažeidžia sąnario kremzlę ir po ja esantį kaulą. Ligai progresuojant, atsiranda kaulinės ataugos, kaulo cistos, sąnario duobutės erozija, deformuojasi žastikaulio galvutė. Dažniausiai pasitaikanti artrito rūšis – osteoartritas, dar vadinamas „nusidėvėjimo“ artritu.

Simptomai kaip tinimas, skausmas, sąstingis pastebimi vėlesniame amžiuje, dėl sporto arba anksčiau susiformavusio uždegimo. Kai žmogų kamuoja artritas, jis natūraliai vengia judinti skaudamą peties sąnarį, tačiau tai ilguoju laikotarpiu tiesiog lemia dar didesnį peties sąstingį bei sukelia peties sąnario funkcijos praradimo grėsmę.

Pagrindiniai rizikos veiksniai: netaisyklingas sportavimas, amžius, uždegimas.

 • Kaulo lūžis

Jauno amžiaus žmonėms įvyksta stiprių traumų metu, pvz., autoavarijose, vyresniame amžiuje dėl griuvimo ant šono.

 • Neurologinės problemos

Peties srityje skausmas gali atsirasti dėl nervų pažeidimo peties rezginio srityje arba kaklinėje stuburo dalyje. Neurologinės kilmės peties skausmas išplinta po visą kūną, kartais netgi iki pirštų galų.

 • Retai pasitaikančios priežastys: infekcijos, navikai.

PETIES SKAUSMAS: REABILITACIJOS PRIEMONĖS IR PROGRAMOS

Peties skausmo priežastis patariame išsiaiškinti su gydytoju ar kineziterapeutu. Ūmios traumos metu, ypač esant stipriam tinimui, kraujavimui, sąnario dislokacijai, nedelsiant kreipkitės į skubios pagalbos skyrių. Jeigu petį pradėjo skaudėti palengva, tikėtina, jog tai lėtinė problema, kurią spręsti galima su kineziterapeutu šiais būdais:

 • Aktyvi kineziterapija – įvairūs tikslingi korekciniai pratimai, tai stiprina raumenis, formuoja taisyklingą laikyseną, grįžtama prie visos amplitudės judesių.
 • Pasyvi kineziterapija – pratina prie neskausmingų amplitudžių, padeda formuotis sąnario skysčiui.
 • Fizioterapija – elektromagnetinė stimuliacija mažina skausmą ir gerina aplinkinių audinių kraujotaką.
 • Masažas – padeda atsipalaiduoti įtemptiems audiniams, padeda atsigauti po treniruotės.

Laiku pradėjus gydymą arba profilaktiką galite nesunkiai sumažinti peties skausmą bei lengviau išgydyti arba išvengti anksčiau išvardintų ligų bei tokių kaip peties sąnario raiščių plyšimas, periartritas, peties sąnario artrozė, peties ankštumo sindromas ar sąnario išnirimas.

„ALFA STEPS“ PROGRAMA PETIES SKAUSMUI MALŠINTI

Atsižvelgdami į modernios medicinos tyrimus, „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda taiko visas aukščiau išvardintas reabilitacijos priemones Jūsų patiriamam pečių juostos skausmui malšinti. Siekiant nustatyti individualiems Jūsų poreikiams ir unikaliai Jūsų kūno situacijai subalansuotą reabilitacijos programą, pirmiausia atliekamas išsamus laikysenos, raumenų jėgos ir judesių įvertinimas. Jo pagrindu „Alfa Steps“ kineziterapeutai sudarys individualų gydymo planą. Atsižvelgdami į Jūsų gijimo progresą ir reabilitacijos metu kintančius poreikius, mes visada atnaujinsime planą, kad jis idealiai tiktų Jūsų kelionę į sveikatą ir gerą savijautą.

Jei Jus kamuoja peties skausmas ir domina mediciniškai pagrįstos priemonės jį malšinti – o taip pat jei turite kitų sveikatingumo klausimų, poreikių ar tikslų, kuriuos norite įgyvendinti – susisiekite!

INFORMACIJOS ŠALTINIAI: