Raumenų skausmas

Raumenų problemos

Raumenų skausmo priežastys: Didelė raumenų apkrova, intensyvus fizinis aktyvumas. Raumenų skausmai atsiranda dėl sausgyslių ar raumenų patempimo, sužeidimo ar plyšimo. […]

Raumenų skausmas, arba mialgija, yra viena dažniausių kasdienių sveikatos problemų. Beveik kiekvienas mūsų yra patyręs tam tikrą raumenų diskomfortą – nepriklausomai nuo mūsų gyvenimo būdo, santykio su sportu ar kūno savybių.

Raumenų skausmo paplitimą ir dažnumą lemia tai, jog raumenų audinys aptinkamas beveik visose žmogaus kūno dalyse – kitaip sakant, raumenų skausmas gali pasireikšti pačiomis įvairiausiomis formomis beveik visame kūne.

RAUMENŲ SKAUSMAS: DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS IR PAGRINDINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI

Nustatyti raumenų skausmo kilmę ir priežastis paprastai nėra itin sudėtinga. Apskritai, dauguma mialgijos atvejų atsiranda dėl per daug streso, įtampos ar fizinio aktyvumo.

Dažniausios kasdienybėje patiriamo raumenų skausmo priežastys:

 • Raumenų įtampa vienoje ar keliose kūno vietose

Kai patiriate stresą, Jūsų raumenys įsitempia, kad apsaugotų kūną nuo sužalojimų. Jums atsipalaidavus, raumenys vėl atleidžiami. Tačiau jei streso būsena tampa nuolatinė, raumenys gali neatsipalaiduoti. Ilgą laiką įtempti raumenys sukelia galvos skausmą, nugaros ir pečių skausmą bei kūno skausmą. Laikui bėgant, toks nuolatinis raumenų skausmas gali pradėti trikdyti Jūsų aktyvumą, nuotaiką bei savijautą.

 • Raumenų nualinimas, kai per daug intensyvaus fizinio aktyvumo

Fizinis aktyvumas – įvairūs sportiniai pratimai ir kita veikla – gali sustiprinti raumenis, sausgysles, kaulus ir raiščius. Šis procesas vadinamas remodeliavimu – naujų audinių skaidymu ir augimu. Tačiau, jei fizinė veikla yra nesubalansuota – t. y., jei ja užsiimama per ilgai ir pernelyg dažnai – Jūsų organizmui gali nepakakti laiko atstatyti. Raumenų skausmas yra natūrali organizmo nualinimo pasekmė.

Sportuojantys asmenys susiduria su įvairiomis raumenų nualinimo rizikomis. Pirma, raumenų nualinimą gali paskatinti fizinio aktyvumo intensyvumo pokyčiai, pvz., kai pereinama į intensyvesnį treniruočių režimą tam nepasiruošus. Antra, raumenis nualinti gali ir netinkamai parinkti sportavimo metodai – pvz., netinkamas svarmenų pasirinkimas, netaisyklingas mostas teniso rakete ar pan. Trečia, raumenis nualinti galima naudojant netinkamą įrangą, pvz., batus, arba treniruojantis netinkamoje aplinkoje – pvz., bėgiojant asfaltu, o ne minkštesnės dangos bėgimo takeliu. Galiausiai, jei sportuojant su trauma daugiau krūvio perkeliama į sveikas kūno dalis (pvz., patyrus dešinės čiurnos traumą, daugiau krūvio perkeliant į sveikąją koją), tai taip pat gali nualinti intensyviau naudojamus raumenis.

Raumenų nualinimo rizikos neišvengia net ir visiškai nesportuojantys asmenys. Tam tikri medicininiai sutrikimai, pvz., plokščiapėdystė, pernelyg išlenktos kojos, nevienodas kojų ilgis ir / ar prastas stuburo, klubų ir kojų suderinimas taip pat gali padidinti raumenų nualinimo tikimybę.

Raumenų nualinimo rizika padidėja vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau įvairūs sužalojimai vis dažniau pasitaiko ir vaikams bei paaugliams, ypač jei jie kartoja tą pačią fizinę veiklą treniruočių ar laisvalaikio metu.

 • Raumenų sužeidimas fiziškai intensyvios veiklos ar sportavimo metu

Dažniausi raumenų sužeidimai – įvairūs raumenų ar sausgyslių patempimai arba trūkimai. Dažniausiai pasitaikančios raumenų patempimo vietos yra šlaunikaulio raumenys ir apatinė nugaros dalis. Tokių sužeidimų atveju raumenų skausmas yra intensyvus ir gali rimtai sutrukdyti kasdienes Jūsų veiklas ir kelti įvairius nepatogumus.

Raumenų patempimo grėsmę didina intensyvi fizinė veikla, kurios metu pakartotinai naudojamos tos pačios raumenų grupės. Tokia fizinė veikla nualina raumenis ir sumažina organizmo atsparumą pavienėms traumoms. Visgi, svarbu pabrėžti, jog intensyvi fizinė veikla nėra vienintelis būdas patempti raumenis. Tai gali įvykti ir nelaimingo atsitikimo metu – nukritus, paslydus ar keliant sunkius objektus. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, jog raumenis patempti galima ir ilgą laiką netaisyklingai sėdint ar stovint – pvz., sėdimo darbo metu.

Tampa akivaizdu, jog kiekvienas žmogus bet kuriuo metu gali patirti raumenų patempimą, kurio pasekmė – skirtingo intensyvumo raumenų skausmas.

Rizikos veiksniai, paridinantys raumenų skausmo tikimybę:

 • Netinkama fizinė forma. Jei Jūsų raumenys nėra tinkamai parengti, jie negali tinkamai apsisaugoti nuo krūvio pokyčių ar atsitiktinių klaidų atliekant tam tikrus judesius.
 • Netinkama įranga. Nusidėvėjusi ar netinkamai sumontuota įranga padidins raumenų sužeidimo riziką.
 • Apšilimo trūkumas. Tinkamos apšilimo ir atsipalaidavimo po treniruotės ar sportinės veiklos procedūros padeda išvengti traumų. Apšilimas švelniai išplečia raumenis ir padidina judesių diapazoną. Įvairūs atsipalaidavimo pratimai padeda sustiprinti raumenis ir pereiti į mažesnio intensyvumo etapą.
 • Nuovargis. Nuovargis mažina koncentraciją ir trukdo išvengti įvairių klaidų judant. Suplanuokite pratimų laiką, kad jūsų kūnas galėtų pailsėti ir išgydyti.
 • Nepalanki aplinka. Šlapias, slidus arba ledinis paviršiai didina traumų riziką. Nors tokių rizikos veiksnių kontroliuoti negalima, juos žinodami, galėsite būti atidesni ir išvengti sužalojimų.
Nors daug mialgijos atvejų siejami su nesubalansuotu gyvenimo būdu ar netaisyklingu fiziniu aktyvumu, raumenų skausmas taip pat gali būti tam tikrų ligų ar sveikatos sutrikimų padarinys ar simptomas, pvz.:
 • fibromialgija – ilgalaikis ir lėtinis sutrikimas, kuris pasireiškia vienu metu įvairių raumenų ir kaulų skausmu, padidėjusiu jautrumu įvairiose kūno srityse ir bendru nuovargiu,
 • infekcijos: gripas, poliomielitas ar bakterinės infekcijos,
 • autoimuniniai sutrikimai, tokie kaip lupus, dermatomitozė ir polimiozitas,
 • skydliaukės sutrikimai, tokie kaip hipotirozė ar hipertirozė,
 • hipokalemija (mažas kalio kiekis),
 • šalutinis tam tikrų vaistų vartojimo poveikis.

RAUMENŲ SKAUSMAS: REABILITACIJOS PRIEMONĖS IR PROGRAMOS

Raumenų skausmo priežastis patariame išsiaiškinti su gydytoju ar kineziterapeutu. Jeigu raumenis pradėjo skaudėti palengva, tikėtina, jog tai lėtinė problema, kurią spręsti galima su kineziterapeutu šiais būdais:

 • Aktyvi kineziterapija – įvairūs tikslingi korekciniai pratimai, jie stiprina raumenis, formuoja taisyklingą laikyseną, grįžtama prie visos amplitudės judesių.
 • Pasyvi kineziterapija – pratina prie neskausmingų amplitudžių, padeda formuotis sąnario skysčiui.
 • Fizioterapija – elektromagnetinė stimuliacija mažina skausmą ir gerina aplinkinių audinių kraujotaką.
 • Masažas – padeda atsipalaiduoti įtemptiems audiniams, padeda atsigauti po treniruotės.

Kadangi raumenų skausmas yra itin daugialypis, jo malšinimui dažniausiai reikalinga įvairi reabilitacinių priemonių kombinacija. Todėl norint efektyvios gydymo programos, būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar kineziterapeutu, kurie padės įvertinti Jūsų situaciją ir poreikius atitinkantį gydymo būdą. Jeigu atsirado raumenų silpnumas, giliųjų venų trombozė ar kitos ligos bei reikalingas raumenų elastingumo gerinimas ir raumenų jėgos gerinimas, pasikonsultuokite dėl Jums tinkamo individualaus gydymo.

ALFA STEPS PROGRAMA RAUMENŲ SKAUSMUI MALŠINTI

Atsižvelgdama į modernios medicinos tyrimus, „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda taiko visas aukščiau išvardintas reabilitacijos priemones tam, kad Jūsų patiriamas raumenų skausmas būtų numalšintas.

Reguliari „Alfa Steps“ sporto programa yra sudaryta taip, kad profilaktiškai mažintų raumenų skausmo riziką. Tą užtikrina mediciniškai pagrįsta ir individualiems Jūsų poreikiams ir unikaliai Jūsų kūno situacijai subalansuota treniruočių ir pratimų programa. Kiekvienam „Alfa Steps“ sporto klubo klientui pirmiausia atliekamas išsamus laikysenos, raumenų jėgos ir judesių įvertinimas. Jo pagrindu „Alfa Steps“ kineziterapeutai sudarys individualų sporto planą, vykdys reguliarų Jūsų sportavimo monitoringą ir teiks konsultacijas.

Suprasdami, jog laikui bėgant Jūs galite pakeisti savo sportavimo poreikius bei tikslus, „Alfa Steps“ kineziterapeutai visada pasirengę atnaujinti Jūsų sporto programą, kad ji idealiai tiktų Jūsų kelionę į sveikatą ir gerą savijautą.

Jei Jus kamuoja raumenų skausmas ir domina mediciniškai pagrįstos priemonės jį malšinti – o taip pat jei turite kitų sveikatingumo klausimų, poreikių ar tikslų, kuriuos norite įgyvendinti – susisiekite!

INFORMACIJOS ŠALTINIS: