Sąnarių skausmas

Sąnarių skausmo priežastys

Pajutote sąnarių skausmus? Kreipkitės į gydytojus ir kineziterapeutus Remiantis PSO duomenimis, 90 procentų žmonių yra patyrę kaklo, nugaros skausmus ir […]

Sąnarių skausmas gali lemti diskomfortą, o taip pat jį gali sukelti uždegimas, atsirandantis dėl bet kurios sąnario dalies, įskaitant kremzles, kaulus, raiščius, sausgysles ar raumenis. Tačiau dažniausiai sąnarių skausmas susijęs su artritu arba artralgija, kuri yra paties sąnario uždegimas ar skausmas.

Nedidelis sąnarių skausmas gali būti jaučiamas tik po tam tikros veiklos arba jis gali būti intensyvesnis. Esant stipriam skausmui mažėja noras judinti sąnarius, tai iš dalies turi įtakos ir judesių amplitudžių mažėjimui.

SĄNARIŲ SKAUSMAS: DAŽNIAUSIOS PRIEŽASTYS IR PAGRINDINIAI RIZIKOS VEIKSNIAI

Sąnarių skausmas yra labai dažna problema, turinti daug galimų priežasčių, tačiau paprastai priežastis yra sužalojimas arba artritas.

Pagrindinės sąnarių skausmo priežastys:

 • Osteoartritas

Osteoartritas yra dažniausiai pasitaikanti lėtinė sąnarių būklė. Osteoartritas išsivysto, kai sąnarius saugančios kremzlės susidėvi ir kaulai pradeda trintis vienas su kitu. Tokia kaulų trintis ir sukelia skausmą bei patinimą. Nuo osteoartrito dažniausiai nukenčia keliai, klubai, nugara, kaklas, bei rankų ir kojų pirštai (ypač – nykščiai).

Nors nuo osteoartrito dažniausiai kenčia vyresnio amžiaus žmonės, jis gali pasireikšti visų amžiaus grupių žmonėms. Pagrindinės osteoartrito priežastys, nesusijusios su amžiumi, yra nutukimas ir netaisyklingas ir intensyvus sąnario naudojimas (pvz., daug metų sportuojant).

 • Psoriazinis artritas

Psoriazinis artritas pasireiškia iki 1 iš 5 pacientų, sergančių žvyneline, arba psoriaze. Kaip ir kiti artrito tipai, psoriazinis artritas sukelia vieno ar daugiau sąnarių skausmą, sustingimą ar patinimą. Psoriazinis artritas gali paveikti pirštų ir kojų sąnarius, kurie yra arčiausiai nago, taip pat riešus, nugarą, kelius ir kulkšnį. Svarbu pažymėti, jog šio artrito atveju sąnarių skausmas ir kiti simptomai yra autoimuninės reakcijos, kai organizmo imuninė sistema klaidingai atakuoja sąnarius ir taip sukelia uždegimą.

Šio tipo artritas yra nenuspėjamas, o jo simptomai gali svyruoti nuo lengvo iki sunkaus, jie gali atsirasti staiga arba palaipsniui. Sąnarių skausmas dažniausiai ryškiausias ryte arba po poilsio laiko. Psoriazinis artritas yra lėtinė liga, o tai reiškia, kad jis niekada neišnyksta, tačiau gali būti malšinamas vaistais ir tikslinga fizine veikla bei reabilitacija.

 • Reumatoidinis artritas

Reumatoidinis artritas paprastai veikia mažus rankų ir riešo sąnarius abiejose kūno pusėse. Kai kuriais atvejais po oda taip pat atsiranda iškilimai, vadinami reumatoidiniais mazgeliais. Kaip ir psoriazinio artrito atveju, sąnarių skausmas ir sustingimas nuo uždegimo dažniausiai pasireiškia ryte arba po poilsio, tačiau simptomai gali trukti visą dieną. Išsivysčius reumatoidiniam artritui, sąnariai dažnai tinsta ir šyla. Net ir tuomet, kai intensyvus skausmas nekamuoja, šis artrito tipas vargina ir kenkia savijautai.

Sąnarių skausmas gali pasireikšti ir ankstyvosiose reumatoidinio artrito stadijose, o laikui bėgant reumatoidinis artritas gali paveikti ir kitas kūno dalis, pvz., plaučius (gali sukelti dusulį) ir kraujagysles (gali sumažinti kraujo tekėjimą). Reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams taip pat padidėja širdies ligų ir širdies smūgio rizika.

Gydant reumatoidinį artritą svarbi įvairių gydomųjų priemonių kombinacija. Nors šiandien sergantiesiems pasiekiama plati vaistų įvairovė, tikslingi reabilitaciniai pratimai yra iš esmės svarbūs gydantis, nes jie padeda išlaikyti sąnarių tvirtumą ir lankstumą.

 • Podagra

Podagra yra labai skausminga artrito forma. Iš tiesų, podagros atveju sąnarių skausmas yra toks stiprus, kad gali pažadinti naktį. Podagra dažniausiai veikia pirštų sąnarius, ir tik po to – kitus sąnarius. Podagros epizodai gali trukti nuo trijų iki dešimties dienų; jų metu sąnarius kamuoja intensyvus skausmas, jie kaista ir rausta.

Šio tipo artritą sukelia didelis šlapimo rūgšties kiekis kraujyje. Šlapimo rūgštis yra purinų šalutinis produktas, tuo tarpu purinų yra tam tikruose maisto produktuose, pvz., kepenyse, kalakutienoje, aluje ir raudonoje mėsoje. Podagros epizodų riziką taip pat didina stresas ir antsvoris. Podagros atvejai dažniau pasitaiko vyrams nei moterims.

Kadangi podagra yra toks intensyvus sutrikimas, itin svarbu teisingai ir laiku ją diagnozuoti. Diagnozę lydintis gydymas, apimantis tikslingą reabilitacinę programą, padės išvengti būsimų sąnarių skausmo ir negalios išpuolių.

 • Lupus

Sergant jungiamojo audinio liga lupus, žmogaus imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikas ląsteles, audinius ir organus. Apie 90 proc. žmonių, sergančių šia autoimunine liga, jaučia sąnarių skausmą, o daugiau nei pusė pacientų teigia, jog sąnarių skausmas yra vienas pirmųjų lupus simptomų. Prasidėjus šiai ligai, sąnariai taip pat gali tinti, stingti, ar kaisti. Liga dažniausiai veikia kūno galūnes, pvz., kelius, kulkšnį, pirštus, pirštus, riešus ir alkūnes, ir paprastai yra simetriška (t. y. pasireiškia abiejose kūno pusėse). Kaip ir reumatoidinio ar psoriazinio artrito atvejais, sąnarių skausmas dažnai būna intensyviausias ryte, tačiau simptomai gali pasireikšti ir vėliau.

 • Sąnarių skausmas po sužeidimų ar traumų:
 • Sąnario pamušalo uždegimas

Jei neseniai susižeidėte sąnarį ir jaučiate staigius skausmo epizodus, gali būti, jog tai yra plono audinių sluoksnio, susiformavusio apie sąnarius ir sausgysles, uždegimas. Ši būklė vadinama trauminiu sinovitu. Paprastai sąnarių skausmas yra pagrindinis ir vienintelis šio sutrikimo simptomas – jis nesukelia paraudimo ar karščio. Norint gydyti su sužalojimu susijusį patinimą namuose, tą galima padaryti priešuždegiminiais vaistais, tokiais kaip ibuprofenas, taip pat pridėjus ledą ir poilsiu. Visgi visiškam išgijimui itin svarbi ir subalansuota reabilitacijos programa.

 • Pažeista kelio sąnario kremzlė

Kelio skausmas, kuris tampa itin intensyvus lipant laiptais (tiek aukštyn, tiek žemyn), gali reikšti, jog Jūsų kelio sąnarys pažeistas. Sutrikimas, kai pažeista kelio sąnario kremzlė, yra vadinamas chondromalacia patellae.

 • Vidinis sąnario kraujavimas

Smarkus kelio sąnario dalies sužeidimas, pvz., nutrauktas raištis ar kelio lūžis, gali sukelti vidinį sąnario kraujavimą. Ši būklė vadinama hemartroze. Hemartrozės požymiai – kelio patinimas, karštis sąnaio vietoje, sąnario nejudrumas ir mėlynės, kurios atsiranda netrukus po traumos.

SĄNARIŲ SKAUSMAS: REABILITACIJOS PRIEMONĖS IR PROGRAMOS

Sąnarių skausmo priežastis patariame išsiaiškinti su gydytoju ar kineziterapeutu. Jeigu sąnarius pradėjo skaudėti palaipsniui, tikėtina, jog tai lėtinė problema, kurią spręsti galima su kineziterapeutu šiais būdais:

 • Aktyvi kineziterapija – įvairūs tikslingi korekciniai pratimai, jie stiprina raumenis, formuoja taisyklingą laikyseną, grįžtama prie visos amplitudės judesių.
 • Pasyvi kineziterapija – pratina prie neskausmingų amplitudžių, padeda formuotis sąnario skysčiui.
 • Fizioterapija – elektromagnetinė stimuliacija mažina skausmą ir gerina aplinkinių audinių kraujotaką.
 • Masažas – padeda atsipalaiduoti įtemptiems audiniams, padeda atsigauti po treniruotės.

Laiku pradėjus gydymą arba profilaktiką galite nesunkiai sumažinti sąnarių skausmą bei išvengti anksčiau išvardintų ligų bei tokių kaip artrozė, lateralinis epikondilitas, vilkgilė, bursitas ar sąnario judesių apribojimas. Atsistatymas po sąnarių operacijos ir pakeitimo taip pat bus lengvesnis ir greitesnis su specialistų pagalba.

ALFA STEPS PROGRAMA SĄNARIŲ SKAUSMUI MALŠINTI

Atsižvelgdama į modernios medicinos tyrimus, „Alfa Steps“ sporto klubo kineziterapeutų komanda taiko visas aukščiau išvardintas reabilitacijos priemones Jūsų patiriamam sąnarių skausmui malšinti. Siekiant nustatyti individualiems Jūsų poreikiams ir unikaliai Jūsų kūno situacijai subalansuotą reabilitacijos programą, pirmiausia atliekamas išsamus laikysenos, raumenų jėgos ir judesių įvertinimas. Jo pagrindu „Alfa Steps“ kineziterapeutai sudarys individualų gydymo planą. Atsižvelgiant į Jūsų gijimo progresą ir reabilitacijos metu kintančius poreikius, mes visada atnaujinsime planą, kad jis idealiai tiktų Jūsų kelionę į sveikatą ir gerą savijautą.

Jei Jus kamuoja sąnarių skausmas ir domina mediciniškai pagrįstos priemonės jį malšinti – o taip pat jei turite kitų sveikatingumo klausimų, poreikių ar tikslų, kuriuos norite įgyvendinti – susisiekite!

INFORMACIJOS ŠALTINIAI: