Blauzdos raumenų sutrumpėjimas : pagrindinis pėdų skausmo šaltinis?

    Gastrocnemius (liet. dvilypis) raumuo yra didžiausias blauzdos raumenų grupės atstovas. Atlikdami pasistiebimo pratimus, šokliukius ir taip stiprindami užpakalinę blauzdos dalį, daugelis žmonių žavisi būtent šio raumens išryškėjimu bei grakštumu.  Raumuo viršuje tvirtinasi prie šlaunikaulio apatinės dalies (antkrumlių), o blauzdos apačioje  pereina į Achilo sausgyslę, kuri pėdoje prisitvirtina prie kulnakaulio užpakalinio paviršiaus. Įdomus faktas yra tas, kad Achilo sausgyslę sudaro du raumenys: m.soleus (plekšninis raumuo), kuris yra gilusis ir beveik niekada nekelia problemų, bei minėtasis m.gastrocnemius (dvilypis raumuo), dėl kurio ir kylą dauguma simptomų bei skausmų.

    Einant šis raumuo susitraukia ir atsispyrimo metu, pakelia kulną nuo paviršiaus, taip skatindamas eiti į priekį. Didelei daliai žmonių m.gastrocnemius raumenys yra sutrumpėję ir įsitempę, to pasekoje atsiranda tokių ortopedinių problemų kaip plokščiapėdystė, liaudyje vadinami išsikišę pėdos “kauliukai” (Hallux valgus), įvairūs pėdos skausmai, uždegimai, taip pat Achilo sausgyslės patologijos, išauga rizika jos plyšimui.

    Apžiūrint ir tikrinant čiurnos sąnario judrumą, raumens ir Achilo sausgyslės įsitempimą, galima atpažinti m.gastrocnemius sutrumpėjimą. Ši problema yra tokia dažna ir taip plačiai paplitusi, kad tai atlikti netgi pamirštama ar tiesiog nebeatkreipiamas į ją dėmesys.

    Taigi, kaip elgtis, jei mūsų blauzdų dvilypiai raumenys sutrumpėję (lot. Gastrocnemius equinus)? Pirmiausia turėtumėme patys bandyti juos ištempti atliekant blauzdos tempimo pratimus:

    Atsistokite, suglauskite kojas ir ženkite žingsnį į priekį. Pasilenkite į priekį, nugarą laikykite tiesią taip, kad į priekį pastatyta koja būtų sulenkta, o kita gale išliktų tiesi (gali tekti į ką nors atsiremti, kad išlaikytumėte pusiausvyrą). Stebėkite, kad atgal atitrauktos kojos kulnas tvirtai ir pilnai liestų paviršių. Lenkitės į priekį (nugara tiesi), taip kad dar labiau pajustumėte tempimą. Darykite taip kiekvienai kojai 3 kartus, po 20 sekundžių.  Tai yra paprasčiausias 2 minučių pratimas, kurį galima atlikti prieš sportuojant. Tai sušildys blauzdos raumenis ir sausgysles bei sumažins skausmus sporto metu bei po fizinio aktyvumo.

    Visgi pasitaiko atvejų, jog kaikuriems žmonėms išsivysto ryškus m.gastrocnemius sutrumpėjimas, jog konservatyvus gydymas – tempimo pratimai, taip pat naudojami kulno įdėkliukai – nėra efektyvus ir reikalingas raumens ilgis jų pagalba neatstatomas. Tokiais atvejais rekomenduojma kreiptis pas čiurnos ir pėdos specialistą ortopedą-traumatologą, kuris, Jus apžiūrėjęs, gali paskirti ir operacinį gydymą.

    Apibendrinant – trumpa Achilo sausgyslė, ypač m.gastrocnemius dalis, yra viena iš pagrindinių pėdos patologijų ir skausmo priežasčių. Deja, dažnai nepaisoma. Tai yra pagrindinė priežastis skausmingų plokščių pėdų vaikams ir suaugusiems. Sutrumpėjimo atveju galima sau padėti naudojant kulno įdėklus, o ypač atliekant tempimo pratimus. Kai šios priemonės nepadeda, galima galvoti apie Achilo sausgysliės operacijas.

Mantas Jukna

Grįžti